БэлешФест-2024 ” Бәлешле йорт- тук йорт”

20 апрельдә Олы Ака авыл биләмәсендә икенче тапкыр “Бәләшле йорт-тук йорт”дип аталган традицион милли аш – фестивале “БәләшФест -2024″ узды. Фестиваль беренче тапкыр 2021 елда узды.

Зур чара Олы Ака мәдәният йортында оештырылды.Олы Ака китапханәсе дә үз өлешен кертте бу матур милли чарага.Мәчетле районының сигез авылы – Абдулла,Яңа Мөслим, Яңа Мишәр, Сөләймән, Әләгәз, Дуван – Мәчетле,Коргат, Олы Ака  һәм район мәдәният йортының «Зөбәрҗәт» татар халык коллективы жюри алдында башкорт һәм татар халкының ризыкларын тәкъдим итте.

Бәйрәмнең төп символы булып «БӘЛӘШ»милли пирогы булды. Илнур һәм Алина Сәфәровлар гаиләсе тарафыннан, хужабикә Алина кызы Ләйлә белән кулинар осталык дәресен күрсәтте.

Жюри  барлык авыл биләмәсенең милли бәлеш әзерләү өстәлләрен бәяләде.

3 дәрәҗә диплом белән Дуван – Мэчетле, 2 дәрәҗә бәйрәм хуҗалары Олы Акалылар бүләкләнде, ә 1 дәрәҗә диплом Яңа Мөслимләргә бирелде. Калган катнашучылар шулай ук номинацияләр буенча грамоталарга лаек булдылар.

Бәйрәмнең бизәге-районыбызның авыл биләмәләреннән килгән иҗат коллективларының чыгышлары булды.

Бәйрәм программасы ахырында милли ризык белеш белән чәй эчүдән тәмамланды.

20 апреля в Большеокинском сельском поселении во второй раз прошел фестиваль традиционной национальной кухни БэлешФест-2024 под названием ” Бәлешле йорт- тук йорт”. В первый раз фестиваль прошел 2021 году.

Масштабное мероприятие организовано в Большеокинском доме культуры. Свою лепту в этот большой национальный праздник внесла и Большеокинская библиотека. 8 сельских поселений Мечетлинского района из д.Абдуллино, Алегазово, Большой Оки, Новомещерово, Новомуслюмово,Кургатово, Дуван – Мечетлино,  Сулейманово,и татарский народный коллектив «Зубаржат» районного Дома культуры представили перед жюри блюда башкирского и татарского народа.

Главным символом праздника стал национальный пирог «БӘЛЕШ».Библиотекой была организована книжная выставка «Бэйрэм хужасы – бэлеш». Кулинарный  мастер-класс  показала семья Ильнура и Алины Сафаровых. Хозяйка  Алина с дочерью Лейлой показали способ изготовления “Зур бэлеш”.

После жюри оценили столы всех сельских поселений по приготовлению национального пирога бәлеш. Обладателями дипломом  3 степени стали Дуван – Мечетлинцы, 2 степени были удостоены хозяева праздника Большеокинцы, а диплом 1 степени присудили Новомуслюмовцам. Остальные участники также были удостоены грамотами по номинациям.

Украшением праздника стали  выступления творческих коллективов из сельских поселений нашего района.

В конце праздничной программы прошло чаепитие с национальным блюдом бэлеш.