Мастер – класс «Шьем татарский камзол»

Бүген Олы Ака китапханэсендэ мәдәният хезмэткэрлэре белэн берлектэ татар хатын-кызлары өчен милли камзул тегү буенча «Татар камзулын тегэбез» исемле мастер-класс узды.

Традицион костюм кешенең билгеле бер милләткә каравының иң якты күрсәткечләренең берсе булган, бар һәм шулай булып калачак. Татар костюмы татарларның төрле төркемчәләренең милли киемнәрен берләштерүче бик гомуми төшенчә. Хатын-кыз костюмы ир-ат костюмыннан озынлыгы һәм декоры белән генә аерылып тора. Ул йон, чигү, аппликацияләр һ.б.материаллар белән бизәлгән. Күлмәк өстенә хатын-кызлар тезгә кадәр яки бот уртасына кадәр озынлыктагы камзуллар кигәннәр. Камзулның җиңнәре булырга мөмкин, яки ул аларсыз булырга мөмкин. Астагы, җиңнәр һәм юллар тесьма, канатлар, тәңкәләр белән бизәлгән. Мастер-класста «Эхирэтлэр» клубы эгъзалары татар милли хатын-кыз камзулын тегәргә өйрәнделәр.

Сегодня в Большеокинской библиотеке совместно с работниками Большеокинского клуба провели мастер –класс по шитью национального костюма  «Шьем татарский камзол».Традиционный костюм был, есть и останется одним из самых ярких показателей принадлежности человека к определенной нации. Татарский костюм — очень общее понятие, которое объединяет национальную одежду разных подгрупп татар. Женский костюм отличался от мужского только длиной и декором. Он украшался мехом, вышивкой, аппликациями и т. д. Поверх рубахи женщины надевали камзолы длиной до колена или середины бедра. Камзол мог иметь рукава или быть без них. Подол, рукава и пройма украшались тесьмой, перьями, монетками. На мастер-классе женщины клуба «Эхирэтлэр» научились  пошиву татарского национального женского камзола.